skip navigation

Boys Track and Field Records

Boys Track & Field Championships

State Champions 1937, & 1939

State Runner Up 1935, 1936, 1938, 1969, & 1974

Regional Champions 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1972, & 1974

Regional Runner Up 1970, 1971, 1973, & 1978 

District Champions 1933, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939, 1940, 1964, 1965, 1966, 1967, 1968, 1969, 1972, 1973, 1974, 1977, 1978, 1984, & 1985

District Runner Up  1934, 1960, 1970, 1971, 1975, 1986, 2001

Conference Champions 1942, 1943, 1945, 1946, 1947, 1950, 1951, 1952, 1953, 1955, 1956, 1959, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1969, 1970, 1971, 1973, 1974, 1977, 1983, 1984, & 1992

 


The 1937 Boys Track & Field team that won the State Championship

Upper Arlington Outdoor Boys Track and Field Outdoor Records

EVENT NAME(S) TIME-DISTANCE YEAR
Shot Put John Wenger 57' 1" 1971
Discus Scott Miller, Chris Miller 173' 1" 1971, 2001
Long Jump Dan Rohrs 23' 5" 1978
High Jump Dan Rohrs 7' 1"1/4 1978
Pole Vault Tom Rice 15' 6" 1974
3200 Relay Linzell, Winterhalfter, Hackenberg, McClellan 7 min 50.98 sec 1987
100m Hurdles Mike Ricciardi 14.2 1988
100m Dash Jayson Hansel 10.7 1984
800m Relay Kimiebi Akah, Greg Glasser, Brandon VonVoigt, Nathan Davis 1:31.11 2007
1600m Run David Jackson 4 min 19.4 sec 1982
400m Relay Joey Cordle, Nathan Davis, Brandon VonVoigt, Matthew Davis 42.90 2008
400m Dash Denny Dicke 47.3 1969
300m Hurdles Mike Ricciardi 38.3 1988
800m Run Andy Cooper 1 min 54.35 sec 2000
200m Dash Denny Dicke 21.7 1969
3200m Run Jay Ansteatt 9 min 7.4 sec 1974
1600m Relay Jayson Hansel, Tim Krier, Nick Cavalaris, Paul Neff 3 min 20.5 sec 1984

Indoor State Qualifiers est 2005

YEAR EVENT NAME(S) PLACE
2018 Pole Vault Garegin Soghomonyan T-18th
2019 60m Hurdles Max Czerwonka 17th
2019 60m Hurdles Isaac Perry 20th
2019 3200m Thomas Richter 7th
2020 60m Hurdles Isaac Perry 16th
2020 Shot Put Sean McRae 10th

Outdoor State Qualifiers (1930-2019)

YEAR EVENT NAME(S) PLACE Time/Distance/Height
1933 High Jump Sam Devine 1st 5'8''
1933 Discus Sargent 5th NA
1933 120HH Sam Devine 5th NA
1933 220LH Sam Devine 5th NA
1935 880 Relay ? 2nd NA
1935 880yd Joe Cooper 2nd NA
1935 Javelin Ed Hall 2nd NA
1935 120HH Roger Kennedy 3rd NA
1935 220LH Roger Kennedy 3rd NA
1935 Mile Relay ? 3rd NA
1936 880 Relay ? 2nd NA
1936 120HH Georg Kepley 5th NA
1936 220HH Frank Howe 2nd NA
1936 High Jump Ed Dodd 2nd NA
1936 High Jump Ed Schoor 4th NA
1936 Mile Relay ? 4th NA
1936 Javelin Ed Hall 3rd NA
1937 880 Relay ? 3rd NA
1937 440yd Georg Kepley 2nd NA
1937 120HH Pete Hershberger 2nd NA
1937 120HH Georg Kepley 3rd NA
1937 High Jump Bus Gruesser 3rd NA
1937 Javelin Ed Hall 3rd NA
1937 Broad Jump Pete Hershberger 1st 21-4
1937 Broad Jump Georg Kepley 5th NA
1938 440yd Guy Peterson 1st 50.8
1938 Shot Put Jack Graf 3rd NA
1938 Discus Jack Graf 4th NA
1938 Broad Jump Pete Hershberger 4th NA
1938 120HH Pete Hershberger 2nd NA
1938 220LH Pete Hershberger 3rd NA
1938 Pole Vault John Schmidt 2nd NA
1938 880 Relay ? 2nd
1939 220yd George Heath 5th NA
1939 440yd Guy Peterson 3rd NA
1939 120HH John Schmidt 4th NA
1939 Mile Relay Keith Forrest, Bus Gruesser, Ed Minor, Guy Peterson 1st 3:38
1939 880 Relay George Heath, Charles Heath, Ed Minor, Guy Peterson 1st 1:34.4
1939 Pole Vault John Schmidt 1st 12'2''-1
1939 Pole Vault Gus Gruesser 2nd NA
1939 High Jump Gus Gruesser 3rd NA
1939 High Jump Jack Walce 3rd NA
1940 Discus J. Gary 5th NA
1942 440yd Bill Davidson 3rd NA
1942 High Jump B. Seibert 3rd NA
1942 Mile Relay NA NA NA
1949 Discus Nick Guthrie 3rd NA
1949 Shot Put Nick Guthrie 4th NA
1951 ? NA NA NA
1953 Pole Vault Gerry Bernard NA NA
1956 220yd Chuck Collins NA NA
1956 100yd Chuck Collins NA NA
1956 880 Relay Lew Dulin, Bross Nelson, Jim Humphries, Chick Collins NA NA
1956 Shot Put Nick Sebastion 4th 54'10''1/2
1957 High Jump Jim Vance 1st 6'1''
1959 ? Six Entries NA NA
1960 ? Seven Entries NA NA
1964 Pole Vault Carl Watkins 3rd NA
1964 Mile Relay NA 5th NA
1965 Long Jump Jack Walce 5th 22'9''1/2
1965 880 Relay Dan Jones, Dick Fishel, Skeet Hopkins, Randy Walker 4th 1:29.9
1965 Pole Vault Carl Watkins 4th 13'0''
1966 High Jump Glenn Kohl 2nd 6'3''
1966 Long Jump Tom Spies 2nd 22'10''1/4
1967 Pole Vault Tom Trainer 1st 14'0''
1967 Pole Vault Jim Wuille 4th 13'6''
1967 High Jump Glenn Kohl 3rd 6'5''
1967 Mile Steve McLean 3rd 4:23
1967 440yd Dennis Dicke 1st 48.4
1968 440yd Dennis Dicke 2nd NA
1968 Pole Vault Lynn Johnson 5th NA
1969 220yd Dennis Dicke 1st 21.7
1969 440yd Dennis Dicke 1st 48.0
1969 Pole Vault Lynn Johnson 5th NA
1970 Shot Put Mike Brown 3rd NA
1970 Pole Vault Dan Johnson 3rd NA
1970 Pole Vault Dan Kimes 5th NA
1971 Pole Vault Dan Kimes 1st 14'8''
1972 HIgh Jump Kim Taylor 2nd 6'7''
1973 Long Jump Mark Wenger 2nd 22'2''
1973 High Jump Kim Taylor 4th 6'5''1/4
1974 Pole Vault Tom Rice 1st 15'5'' State Record
1974 Pole Vault Dave Craven 3rd 14'6''
1974 Mile Jay Anstaett 1st 9:09.2
1974 Mile Sam Duran 5th 9:29.0
1976 Pole Vault Rick Costin 6th 14'0''
1976 High Jump Tom Thomasson 2nd 6'9''1/4
1977 1600m John Wallace 6th 4:24.2
1977 High Jump Tom Thomasson 1st 6'10''1/4 State Record
1978 Long Jump Dan Rohrs 2nd 23'5''
1978 High Jump Tom Thomasson 2nd 6'10
1978 High Jump Dan Rohrs 1st 7'1'1/4 State Record
1979 High Jump Dan Rohrs 2nd 6'6''
1985 300MH Tim Krier 3rd 36.93
1985 Pole Vault Jason Oldham 3rd 14'0''
1987 4x800m Sam Linzell, Rob Wintherhalter, Doug Hackenburg, Tim McClellan 5th 7:50.98
1990 Pole Vault Todd LeVeck 2nd 14'3''
2000 800m Andy Cooper 4th 1:54.35
2000 4x800m Adam Johnson, Ryan Marshal, Scott McCurdy, Andy Cooper 3rd 8:03.41
2000 Shot Put Simon Fraser Jr. 6th 55-1.25
2000 Discus Chris Miller 7th 160'09.00
2001 High Jump Tom Herrmann 10th 6'02.00"
2001 Discus Chris Miller 5th 160'01.00"
2001 Shot Put Chris Miller 14th 51'06.25
2002 3200m Robert Sturges 6th 9:23.26
2002 High Jump Tom Herrmann 4th 6-06.00
2003 3200m Robert Sturges 13th 9:54.88
2003 High Jump Tom Herrmann 3rd 6-06.00
2003 High Jump Tony Keener 13th 6-00.00
2005 4x800 Matt Long, Graham Bowman, Ben McCombs, Jim Notwell 15th 8:02.12
2005 400m Joey Thien 10th 50.41
2005 800m Jim Notwell 7th 1:55.13
2005 3200m Matt Long 12th 9:54.15
2006 4x400 Matthew Davis, Gregory Glasser, Jim Notwell, Joey Thien 9th 3:23.86
2006 800m Jim Notwell 4th 1:53.50
2007 4x400 Greg Glasser, Brandon VonVoigt, Nathan Davis, Matthew Davis 14th 3:22.05
2008 400m Nathan Davis 8th 48.98
2010 4x800 Spencer Gardner, Victor Pataky, Mason Gauch, Brendan Long 14th 8:08.16
2010 110H Joseph Cordle 14th 15.55
2018 Pole Vault Garegin Soghomonyan 14th N/H
2019 Shot Put Sean McRae 15th 51-04.00

All-Time Boys State Champions by Event

Year Event Athlete(s) Time/Distance/Height
1933 High Jump Sam Devine 5'8''
1937 Broad Jump Pete Hershberger 21'4''
1938 440yd Guy Peterson 50.8
1939 Mile Relay Keith Forrest, Bus Gruesser, Ed Minor, Guy Peterson 3:38
1939 880 Relay George Heath, Charles Heath, Ed Minor, Guy Peterson 1:34.4
1939 Pole Vault John Schmidt 12'2''-1
1957 High Jump Jim Vance 6'1''
1967 Pole Vault Tom Trainer 14'0''
1967 440yd Dennis Dicke 48.4
1967 220yd Dennis Dicke 21.7
1969 440yd Dennis Dicke 48
1971 Pole Vault Dan Kimes 14'8''
1974 Pole Vault Tom Rice 15'5'' State Record
1974 Mile Jay Anstaett 9:09.2
1977 High Jump Tom Thomasson 6'10'' 1/4 State Record
1978 High Jump Dan Rohrs 7'1'' 1/4 State Record